Apex Kitesurfing trapezen fra Ion er en talje trapez lavet til allround kitesurfing, som fokuserer på et godt og behageligt fit. Et godt valg til bølger og freeriding fra begyndere til avancerede kitesurfers.
Denne trapez er designet til at sørge for godt og behageligt fit til at optimere kraftoverførsel, kontrol og komfort.
Apex'en kommer med Ion C-bar teknologi. C-bar teknologien er spreader baren, som ikke er lavet af metal, men af forstærket injiceret fibre som gør den meget let. Spreader'en har et spændingshåndtag som nemt kan stramme trapezen til et godt behageligt fit.
Funktioner:
- Soft Edge og Extended Soft Edge
Kanten rundt om trapezen er lavet med ekstra blød neoprene og forbedret af specielt skum til at optimere det behagelige feel, når du har den på. Soft Edge bøjer sidelæns ved hofter og ribben for at gøre det mere behageligt.
X-formet EVA termo støbte indlæg til optimeret beskyttelse af ryggen, som stadig gør trapezen fleksibel for god og fri følelse af bevægelse.
Til at få trapezen til at vikle sig endnu mere perfekt rundt om kroppen er der Split Edge, som er en opdelt spænde plade, som får den til at sidde tættere på kroppen og gør komfort og kraftoverførsel enestående.
- Torsion free construction
All direction fleksibilitet er afgørende for friheden af bevægelse, når du kiter din vej gennem vandet. Den torsionsfrie konstruktion er en segmenteret indvendig konstruktion, som sørger for denne trapez' egenskaber.
Cross link er en forstærkning af webbing med et crossed-over design som distribuerer belastning henover ryggen.
Lommer som dækker og beskytter spænderne med en gummi-patch. Nem opbevaring af webbing.
Hvis du har problemner er det altid godt at have en kite kniv til at skære linerne. Denne trapez har en kite kniv integreret.
Disse søm sørger for en jævn overgang fra midtersektionen af trapezen til de neoprene soft edges.
Slankt håndtag på bagsiden med en integreret rustfrit stålring til at tilslutte til håndtag pass leash.
Bar Keeper Belt er forbundet til den nederste del af trapezen. Siden den er forbundet til spreader baren sørger dette for at spreader baren forbliver i lav position.
Metal spreader baren er opdateret med en webbing forbindelse som spreder belastningen bedre og dette forhindrer spreader baren i at dreje vandret.
Denne trapez er for-støbt for at sørge for god pasform og støtte.